Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Özellikle bebekler yeni doğduğunda evde hayvan beslemeye devam etme konusu birçok ebeveyn için kafa karıştırıcıdır. Evde hayvan beslemenin çocuğun gelişimi açısından ne gibi etkileri olabileceğini tam olarak bilmeyen ve çocuğun bu durumdan olumsuz etkilenmesinden çekinen ebeveynler bir taraftan da yıllardır ailelerinin bir üyesi olan evcil hayvanından vazgeçmek de istemez.

Peki bu durumda ne yapılmalı? Cwwtoys blog olarak bu yazımızda çocukların evcil hayvanlar ile aynı evde yaşayabilmeleri için gerekli olan koşulları inceledik.

Hayvanınız ve Ailenizin Sağlığı İçin Almanız Gereken Önlemler

Düzenli Olarak Veterinere Götürün

Evcil hayvanların rutin olarak sağlık kontrollerinin yapılması hem onun hem de ev halkının sağlığı açısından çok önemlidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, evcil hayvanlar da ciddi duruma gelmeden önce sorunları tespit etmek için düzenli kontrollere ihtiyaç duyarlar.

Bu kontrolleri zamanında yaptırarak hem hayvan dostunuzun hem de ailenizin sağlığını tehlikeye atmamış olursunuz.

Aşılara Dikkat!

Evcil hayvanların bakımının en hassas noktalarından biri aşılarının zamanında yapılmasıdır. Uzmanlar, çocuklu evlerde evcil hayvan aşılarının kesinlikle geciktirilmemesi konusunda görüş bildiriyor.

Hayvan dostunuzun aşılanması evde yaşayan tüm kişiler için çok önemlidir. Aşı sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve size vereceği zarar da minimuma iner. Aynı zamanda doğal ortamında değil de ev ortamında bakıldığı için sizi de pek çok riskli durumdan korur.

Ona Uygun Gıdalar Tercih Edin

Hayvanınız için hangi gıdaların sağlıklı olduğunu iyi bir şekilde araştırın. Bu konuda veterinerinizden de destek alabilirsiniz. Unutmayın ki ucuz olan mamalar sağlıklı olmayabilir. Hayvanınızın sağlıklı mamalarla beslenmemesi de bağışıklığının düşmesi ve hasta olmasına sebep olabilir.

Ayrıca, evde kendi yediğiniz yiyecekleri hayvan dostlarınıza yedirmemenizi tavsiye ederiz. Bizim için sağlıklı ve doyurucu olan gıdalar hayvanlara zararlı olabilir. Doğru gıdalarla beslenen hayvanlar sağlıklı ve uzun ömürlü olabilir.

Hayvanların Çocuk Gelişimine Katkıları

Empati Yeteneği Kazandırır

Hayvanlara duyulan sevgi çocuğa, dünya ve hayat hakkında fikir kazandırır. Dünya üzerinde farklı canlıların olduğunu çok küçük yaşlarda idrak eden çocuklar, hayvanların hastalanabildiği, sevgiyi hissedebildiği, üzülebildiği gibi durumları gözlemleme ve bu duygulara karşı duygu geliştirme yeteneği geliştirir. Bu da çocukların canlılara saygı duymalarına ve onları koruyan bir tutum içerisinde olmalarına yardımcı olur.

Sorumluluk Almayı Öğrenir

Hayvanın olduğu bir evde büyüyen çocuklar, hayvanla oynama, onunla ilgilenme, yaşları biraz daha büyüdüğünde hayvan dostunu gezdirme gibi sorumluluklar alabilir. Bu durum hem karakter gelişimlerini olumlu etkiler hem de çocuklara mutluluk verir.

Sosyal Beceri Kazandırır

Evcil bir hayvanla oynamak, onunla vakit geçirmek, varlığını kabul ederek onunla iletişim kurmak çocukların sosyal ve iletişim becerilerinin de gelişmesine yardımcı olur.

Aile içi İletişim Güçlenir

Evcil hayvanı olan ailelerde, bireylerin birbirleriyle olan iletişimi de daha güçlü bir hale gelebilir. Bir evcil hayvan, aile bireylerinin birlikte daha fazla ve daha kaliteli vakit geçirmesini sağlayabilir, sevgi bağını güçlendirir.

Son olarak, hayvanlı evlerin temizliğine dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Temizlik yaparken üstten başlamanızı ve en son zemini temizlemenizi tavsiye ederiz. Böylece tüy sorununu daha iyi yönetebilirsiniz. Ayrıca hayvan dostunuzun tuvaletini düzenli temizlemeniz, tüylerini taramanız ve kanepeleriniz için örtü kullanmanız da faydalı olabilir.

Leave a Comment