Bebeğim Yüzme Öğreniyor!

Bebekler, genellikle suyla temas etmekten çok hoşlanırlar. Bunun en önemli sebebi anne karnındayken suyun içinde olmalarıdır. Bebeğinizin su ile temasını devam ettirerek hem eğlenmesini sağlayabilir hem de fiziksel gelişimine katkı sunabilirsiniz.

Yüzmek, birçok kasın aynı anda çalışması anlamına geldiğinden, erken dönemlerde suda zaman geçirme ve yüzme alışkanlığı kazanan çocukların fiziksel gelişimlerine fayda sağlayacaktır.

Cwwtoys olarak bu yazımızda, bebeklerde yüzme ve bebeklerde yüzmenin faydalarını ele aldık.

Bebeklerde Yüzmenin Faydaları

Bebekler, suyu sevdiklerinden suda zaman geçirme ve yüzme alışkanlığını mümkün olduğunca erken bir dönemde edinmelidir. Bebeğin suda zaman geçirmesinin ertelenmesi, sonraki süreçlerde sudan korkmasına ve yüzmeyi öğrenme sürecinin uzamasına sebep olabilir. Uzmanlar, bebeğin yüzmesine engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık probleminin olmaması durumunda, 6. aydan sonra bebeğin yüzme eğitimi alabileceği yönünde görüş bildiriyor.

Son dönemde, bebeklerin yüzme eğitimi ile ilgili birçok içeriğe rastlamış olabilirsiniz. Yakın çevrenizde de bebekleri olan arkadaşlarınızın yüzme eğitimine başladıklarına şahit olabilirsiniz. Çünkü son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada yeni doğan bebeklerde yüzmeye verilen önem arttı ve bu konuda eğitim veren uzmanlara erişim de kolaylaştı.

Yüzmenin bebeğinize sağlayacağı faydalar:

 • Bebeğin kas gelişimini destekler.
 • Özellikle iştahsız bebekler yüzerken enerji harcadıklarından iştahları açılır.
 • Bebeğin rahatlamasına ve iyi zaman geçirmesine olanak sağlar.
 • Uyku problemi yaşayan bebeklerin daha düzenli uyumalarına yardımcı olur.
 • Bebeklerde çok sık görülebilen gaz sancılarının azalmasına fayda sağlar.
 • Bebeğin özgüveni artar ve bebek daha rahat hareket etmeye başlar.
 • Sadece fiziksel olarak değil, bilişsel zekanın gelişmesine de katkı sunar.

Bebeklerde Yüzme Eğitimi Nasıl Verilir?

Son yıllardan bebeklere yüzme eğitimi konusunda destek sağlayan birçok profesyonel kuruluş vardır. Bu kurumlardan destek alabileceğiniz gibi bebeğinize yüzme konusunda siz de yardımcı olabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Bebeğinize yüzme eğitimi verirken ilk aşamada çocuklar ve bebekler için tasarlanan havuzlarını tercih edebilirsiniz. Bu havuzlar ufak olduğundan, bebeğinizin kendini güvende hissetmesini ve korkmamasını sağlar.
 • Bebeğinizi suya soktuğunuzda, onunla fiziksel temasınızı devam ettirin ve onun yanında olduğunuzu hissettirin. Aksi takdirde bebeğinizin panikleyebilir.
 • Bebeğinizi suda hareket ettirirken bir anda suya bırakmak, korkmasına neden olur. Bunun için, onun hareketlerini izlemek ve desteğinizi yavaş yavaş azaltmak daha doğru olacaktır.
 • Bebeğinize yüzme eğitimini açık havada verecekseniz, onun hassa cildine uyumlu bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Bebeğinizin suda rahatlaması ve kendini güvende hissetmesi için oyuncaklarını da kullanabilirsiniz. %100 kayın ağacından üretilen Cwwtoys Kaşif Gezi Teknesi  bebeğiniz yüzme öğrenirken, ona destek olmaya hazır.