Sürdürülebilirlik, son dönemde üstüne çok konuştuğumuz konulardan biri. Dünyamızın daha temiz ve yaşanabilir olması için hem şirketler hem de bireyler politikalarına mutlaka sürdürülebilirliği de ekliyor. Peki çocukları küçük yaşlardan itibaren doğaya saygılı ve sürdürülebilirliğe önem veren bireyler olarak yetiştirmek için neler yapılabilir?

Cwwtoys blog olarak bu yazımızda çocuklar ve sürdürülebilirlik konusunu ele aldık ve çocuklarla yapılabilecek bazı etkinlikleri derledik.

Çocuklarla Sürdürülebilirlik Hakkında Konuşun

Çocuklara bu konu hakkında konuşurken, ilk olarak çocuğun sürdürülebilirliğin ne olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Sürdürülebilirlik geniş bir kavram olsa da temel olarak insanların dünyayı nasıl etkilediği ile alakalıdır. Geri dönüşümden, bahçeciliğe, eşyaları tekrar kullanmaktan çöp ayrıştırabilmeye kadar birçok alanı kapsayan bu konu hakkında fikir sahibi olmak dahi çocuğunuzun çevreye karşı  duyarlı bir birey olmasına katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuza Doğayı İnceleme Fırsatı Tanıyın

Çocuklar, doğada zaman geçirmekten çok hoşlanır. Fırsat buldukça toprağın, yeşilliğin ve suyun bol olduğu alanlarda çocuğunuzla birlikte zaman geçirin. Doğanın akışını yerinde gözlemleyen ve topakla, çimenle haşır neşir olan çocuk, doğa ile ilgili her konuda daha bilinçli olacaktır.

Birlikte Dönüştürün

Çocuklar aileleriyle birlikte etkinlik yapmaktan oldukça keyif alır. Sürdürülebilirlik üzerine konuştuktan sonra evde daha farklı bir işlevle kullanabileceğiniz, dönüştürebileceğiniz bir şeyler olup olmadığını birlikte keşfedin. Örneğin, bir kartonda kediler için yuva yapabilirsiniz. Ya da eski kıyafetleri dönüştürerek yepyeni objeler yaratabilirsiniz. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar atmak yerine dönüştürmek fikrini edinecektir.

Çöp Toplama Zamanı

Çocuklara yere çöp atılmaması gerektiği sık sık söylenir ve bu bilinçle büyüyen çocuklar çöp atmamaya özen gösterir. Çocuğunuzun bir de yere atılan çöpleri toplaması konusunda onu teşvik edin. Evinize yakın bir bölgede, bir saatinizi ayırarak çöp toplama etkinliği düzenleyin. Bu sayede çocuk hem doğayı temizlemek gibi bir görev üstlendiği için kendini mutlu hissedecek hem de bundan sonra çöpler konusunda çok daha dikkatli bir tavır sergileyecektir.

Çöpler Ayrışabilir

Çöp ayrıştırmak, geri dönüşüm için çok değerlidir. Ufak yaşlardan itibaren ailesinin çöp ayrıştırdığını görerek büyüyen çocukta sürdürülebilirlik bilinci erken yaşlarda oluşacaktır.Örneğin, mutfak atıkları oldukça değerlidir. Bu atıkların plastik veya peçete gibi diğer evsel atıklarla karıştırılmaması gıdaların toprağa karıştığında doğal olan verimli bir gübre oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle mutfak atıklarınızı bahçenizde değerlendirebilirsiniz.

Yağmur Suyunu Birlikte Değerlendirin

Su krizi, sık sık gündeme gelen ve gelecek ile ilgili kaygı uyandıran konulardan biridir. Çocuğunuz ile suyun önemini konuşmanız, onun bu konuyu tam olarak kavraması için yeterli olmayabilir. Örneğin yağmur yağdığında yağmur birlikte yağmur suyu biriktirebilir ve bu suyu daha sonra bitkileri sulama, bahçeyi temizleme gibi işlerde
kullanabilirsiniz.

Doğal Oyuncaklar Tercih Edin

Günümüzde, çocuklar için tasarlanan oyuncakların birçoğu oldukça zararlı birleşenlerden oluşuyor ve maalesef bu malzemeler doğada binlerce yıl iz  bırakabiliyor. Cwwtoys  olarak, çocukların hayal güçlerini geliştirmek için plastik ve renkli oyuncaklara ihtiyacı olmadığını biliyor, onların en iyisine layık olduğu bilinciyle %100 kayın ağacından doğal oyuncaklar üretiyoruz. Çocukların sevgiyle ve neşeyle büyümesi dileğiyle,

Leave a Comment