Kardeş Kıskançlığını Önleyebilirsiniz!

Kardeş kıskançlığı, çoğu zaman yaşanan ve doğru yönetilmediğinde çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyen durumlardandır.

Kardeş kıskançlığına birçok etmen sebep olabilir. Ancak en önemli etmen, ebeveynlerin davranışlarıdır. Ebeveynlerin yanlış yönlendirmeleri ve çocuklara olan davranışlarında dikkatli davranmamaları kardeş kıskançlığını tetikleyebilir ve başa çıkması zor bir hale getirebilir.

Cwwtoysblog olarak bu yazımızda, kardeş kıskançlığını önlemenin yöntemlerini ele aldık.

Çocuğunuzla Sevgi Bağınızı Kuvvetlendirin

Sevildiğini hisseden ve sevgi ortamında büyüyen çocuklar genellikle daha pozitif ve neşeli olurlar. Çocuğunuz ona olan sevginizden eminse ve şartlar ne olursa olsun onu sevmeye devam edeceğinizi bilirse, kardeşini kıskanma ihtimali daha düşük olacaktır. Kardeş kıskançlığı yaşayan çocukların, kardeşlerini kıskanmalarının altında yatan en büyük neden ebeveynlerinin kendisini yeterince sevmediği düşüncesidir.

Onunla Zaman Geçirin

Gün içinde oldukça yoğun bir çalışma takviminiz, evde yerinize getirmeniz gereken sorumluluklar olabilir. Ancak bu yoğunluk içinde çocuklarınızla zaman geçirmeyi öncelik haline getirmeyi ihmal etmemelisiniz. Günün ufak bir kısmını çocuğunuza ayırarak ve onu önemsediğinizi hissetmesini sağlayarak birçok sorunun önüne geçebilirsiniz.

Küçük çocuğunuz, büyük çocuğunuza göre daha ilgiye muhtaç olabilir fakat bu yaşı büyük olan çocuğunuzun size ihtiyacı yok anlamına gelmez. Unutmayın ki duygusal ihtiyaçların giderilmesi de oldukça önemlidir.

Bunun için çocuğunuzla aktiviteler düzenleyebilir ve onun hoşlandığı şeyleri birlikte yapabilirsiniz.

Pozitif Olun ve Bol Bol Gülümseyin

Çocuklar, ebeveynlerinin ruh hallerinden çabuk etkilenirler. Çocuğunuzun kardeşini kıskandığına dair belirtiler gözlemliyorsanız, çocuğunuz ile birlikteyken bol bol eğlenin ve kahkaha atın. Sizin pozitif haliniz sayesinde onun endişeleri azalacak ve kendini daha rahat hissedecektir. Gülmek, çocuğun stres hormonlarını azaltmak için harika bir yöntemdir.

Ebeveynler Arası İş Bölümü Yapın

Anne baba aralarında iş bölümü yaparak, çocuklarınızın ilgisiz kalmadığından emin olabilirsiniz. Örneğin; annesi ufak kardeşi ile ilgilenirken babasının da kendisiyle ilgilendiğini gören çocuk kendisini daha sevgi dolu hissedecektir. Bu tabii ki annenin sürekli ufak kardeşle babanın da büyük olan çocukla ilgilenmesi anlamına gelmez. Böyle durumlarda evin büyük çocuğunun anne ile bağında sorunlar oluşabilir. Bunu önlemek için, dönüşümlü olarak çocuklarla ilgilenilebilir. Anne, sevgisinin eşit olduğunu ancak küçük kardeşin bu dönemde biraz daha ilgiye ihtiyacı olduğunu ve bu sebeple bazen ona çok vakit ayırması gerekebildiğini hem davranışlarıyla hem de konuşarak çocuğuna ifade etmelidir.

Doğal Olun

Ebeveynler bazen yeni doğan bebeğe aşırı sevgi gösterir ve bunun evin büyük çocuğu tarafından fark edildiğini anladıklarında panikleyerek aynı şekilde büyük çocuğu da sevmek isterler. Bu, doğal olmayan ve çocuğunuzun da doğal olmadığını rahatlıkla anlayabileceği bir davranış şeklidir. Bunun yerine sevginizi, her zaman paylaştırmayı amaçlayın. Aksi takdirde çocuğunuz kendisinin zorla sevildiğini düşünebilir ve bu ona zarar verir.

Unutmayın ki kardeş kıskançlığı, siz ebeveynlerin davranışları ile oldukça iyi yönetilebilir. Ailenizle birlikte keyifli zamanlar dileriz.