Çocuğumun Kilo Almasını Nasıl Önlerim?

Pandemi süreci ile birlikte uzun süredir eğitimlerine evde devam eden ve dışarı kısıtlı sürelerde çıkabilen çocuklarda oluşan kilo sorunu son dönemde sık sık gündeme geliyor. Çocukların tam gelişim döneminde sürekli hareketsiz kalmaları ve daha çok yemek yeme isteğinin sonucu olarak alınan kilolar aileleri oldukça endişelendiriyor.

Cwwtoysolarak bu süreçte çocuklarda kilo sorunu ile nasıl mücadele edebileceğinize dair bazı bilgileri derledik.

Çocuğunuza Rol Modeli Sizsiniz

Çocuklar her konuda olduğu gibi kilo verme konusunda da ebeveynlerini örnek alırlar. Pandemi süreci her ne kadar zorlu geçse de çocuğunuza yeme alışkanlıklarınız ve yaşam şekliniz ile örnek olmalısınız. Siz evde sürekli abur cubur yerseniz çocuğunuz da aynısını yapacaktır. Ya da ebeveynler kilo alıyor ve kilo vermek için herhangi bir çaba harcamıyorlarsa çocuklar da bu şekilde davranacaklardır.

Çocuğunuzla Birlikte Spor Yapın

Çocuklar hareket etmekten ve oyun oynamaktan çok büyük keyif alırlar. Pandemi, özellikle okul çağında olan ve akranlarıyla oyun oynama ihtiyacı hisseden çocuklar için zorlayıcı geçiyor olabilir. Bu süreçte çocuğunuzun enerjisiniatması ve hareket etmesi için onu teşvik edebilirsiniz. Birlikte yapabileceğiniz eğlenceli sporları araştırabilir ve haftanın belirli günlerinde ailece spor yapabilirsiniz.

Bu dönem hem sizin hem de çocuğunuzun mutlu hissetmeye ihtiyacı var ve insan vücudu hareket ettikçe “Serotonin” denilen mutluluk hormonunu sargılar.

Çocuğunuzun Uyku Saati Düzenli Olsun

Uyku düzeni, özellikle çocuklar için çok önemlidir. Düzenli ve yeterli uyumak, obezite ile mücadele büyük fayda sağlar. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkan çocuklar uyku esnasında salgılanan melatonin hormonu sayesinde daha enerjik ve mutlu hissederler. Özellikle evde çok zaman geçirilen bu zamanlarda uyku rutinini bozmamak çocuklarda oluşabilecek kilo problemlerinin önüne geçmede büyük avantaj sağlar.

Birlikte Yeni Hobiler Edinin

Evde birlikte yapabileceğiniz yeni hobiler edinin. Örneğin; ailece kitap okuma saatleri düzenleyebilir ya da kutu oyunları oynayabilirsiniz. Çocuğunuz bu sayede kendini çok daha mutlu hissedecek ve pandemi sürecinde hasta olma korkusu, arkadaşlarından ayrı kalmanın yarattığı özlem ya da evde kalmanın getirdiği can sıkıntısı gibi sorunlardan uzaklaşacaktır.

Ev İşlerine Yardımcı Olmasını İsteyin

Sürekli evin içinde kalan çocuklar, internette olması gerekenden daha fazla zaman geçiriyor ve bu süreçte de sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissediyorlar. Çocuğunuza evde yerine getirebileceği, yaşına uygun olan görevler verebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz kendini çok daha işe yarar hissedecek ve zamanını daha iyi şekilde geçirme fırsatı bulacaktır.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin son bulması ve çocuklarımızın sokaklarda keyifle vakit geçirebileceği sağlıklı günlerin bir an önce gelmesi dileğiyle.