İki Yaş Sendromu

Bebeklikten çocukluğa geçişte yaşanan iki yaş sendromu, ebeveynler için zorlu bir süreç olabiliyor. Çünkü, iki yaşındaki çocuklar, ebeveynlerine güven duymayı isterken bir yandan da bağımsız olmak istiyorlar. Her şeyi kendi başlarına yapmaya istekli olan bu yaş grubu, istedikleri şeyi yapacak fiziksel yeterliliği olmadığı durumlarda oldukça sinirleniyor. Hayal kırıklığı, ağlama ve öfke nöbetleri de bu dönemde yaşanabiliyor.

Ebeveynler için zorlu bir süreç olsa da aslında iki yaş sendromu bebeğinizin iyi bir gelişimde ilerlediğinin ve büyümeye başladığının göstergesidir. Cwwtoysblog olarak bu yazımızda 2 yaş sendromu ile alakalı merak edilenleri derledik.

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu, bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde, bazı davranış problemlerinin yaşandığı ve ebeveynler açısından zor geçen bir dönem olarak tanımlanabilir. 2 yaş sendromu yaşayan çocuklar, kendi davranışlarını ve eylemlerini çevrelerindeki herkese kabul ettirme eğilimdedir. Bu dönemde çocuklar genel olarak uzlaşmacı değillerdir. Sizinle sık sık inatlaşabilirler. Normalde rutinleri olan oyun, yemek, uyku saati gibi alışkanlıklarını yerine getirmek istemezler. Ayrıca sık sık ağlayabilirler. Arkadaşlarına, anne – babalarına zarar vermeye çalışmak da bu dönemde gözlemlenebilir.

2 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

– Hırçınlık ve çevredeki herkesin düşünce ve davranışlarına muhalif olma hali
– Çocuğun istediği herhangi bir şey yerine getirilmediğinde ya da kendisi yapmak istediği bir şeyi yapamadığında geçirilen öfke nöbetleri
– Her şeye olumsuz yanıt verme ve kendisinden istenilenleri yerine getirmeme
–İstediği şeyleri doğru ifade edemediğinde ya da karşı taraf anlamadığında sinirlenme
– Aşırı hareketlilik ve şımarıklık hali
– Uyku saatinde uyumak istememek, uyku düzensizlikleri
– Kendine, çevresindeki kişi ya da objelere zarar verebilecek eğilimler gösterme

– Şiddetli ağlama krizleri
– Çevresindeki herkese karşı otorite kurma isteği
– Tuvalet ve iştah sorunları

Çocuklar Neden 2 Yaş Sendromu Geçirir?

2 yaş sendromunun birçok sebebi olabilir. Ebeveynlerin korumacı tavırları, kardeş kıskançlığı, tuvalet eğitimi esnasında yaşanan sorunlar, aile içindeki sorunlara tanık olmak, yemek yeme esnasında ebeveynlerin aşırı ısrarcı tutumları ya da çocuğa karşı ilgisiz tavırlar iki yaş sendromunun sebepleri arasında gösterilebilir.

2 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

2 yaş sendromu, çocuktan çocuğa farklılık gösterse de çocuk yaklaşık olarak 1,5 yaşındayken başlar ve 4 yaşına kadar devam edebilir.

Zorlu bir süreç olsa da çocuğunuzu bu süreçte anlamaya çalışarak ve sakin kalarak, 2 yaş sendromunu olabilecek en hasarsız şekilde atlatması için ona destek olabilirsiniz.