Ebeveynlerin çocuklar ile ilgili en çok şikayet ettikleri konulardan biri de çocuklara söz dinletememeleridir. Ancak çocuğun bakış açısı biz büyükler gibi değildir ve günlük hayat içerisinde çocuklar bizlere oranla çok daha fazla uyarana maruz kalır. Çizgi film, oyun, evdeki bir ses, ilgisini çeken yeni bir eşya vb. uyarıcılar çocuğun dikkatinin hızlı bir şekilde dağılmasına neden olur.

Bu kadar çok uyarıcı içinde çocuk ebeveyninden gelen ve genellikle kendisinin çok da yapmak istemediği uyarıları dikkate almayabilir ya da anlamakta güçlük çekebilir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle, çocuğunuza istediğiniz şeyleri söylerken sakin bir ortam oluşturun ancak sakin ortam oluşturmaya çalışırken tüm uyarıcıları bir anda yok etmek yerine çocuğunuzun bulunduğu ortama dahil olmaya çalışın. Örneğin oyun oynuyorsa, yanına gidip ne oynadığı sorun ve onunla birlikte bir süre siz de oynayın. Çocuğunuzun ilgisini çeken ortama dahil olduğunu hissettiğinizde olabildiğince az kelime kullanarak net bir şekilde ondan ne istediğinizi söyleyin. Bu şekilde söylediğinizde, çocuğunuzun sizi dinleme ihtimali çok daha yüksektir.

Onun kendisini baskı altında hissetmemesini sağlayın. Bunun için de çocuğunuza seçenekler sunabilirsiniz. Örneğin, odasını düzenlemesi gerekiyorsa ve o an oyun oynuyorsa, baskı yapmak yerine; “Odanı şimdi mi toplamak istersin yoksa 10 dakika sonra mı?” diye sorabilirsiniz. Cevap olarak size 10 dakika sonra derse, zamanı dolduğunda ona hatırlatma yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sizden emir almadığını ve sürece kendisi karar verdiğini hisseder. Bu da onu daha iletişime açık ve sizin söylediklerinize değer veren bir noktaya getirir.

Çocuğunuzla iletişim kurarken onu anladığınızı ve onun yanında olduğunuzu hissettirin. Örneğin çizgi film izliyorsa ona “Çizgi film izlemeyi sevdiğini biliyorum. Bence de çok eğlenceli. Ben de biraz seninle izleyebilir miyim? Sonra da birlikte odanı düzenleyelim mi?” diye sorabilirsiniz.

Rutinler, çocuğunuza alışkanlık kazandırmanız açısından çok önemlidir. Evde mutlaka rutinleriniz olsun. Rutinler çocuğu hem güvende hissettirir, hem de sırada ne olacağını bildiği için kendini hazırlar. Örneğin her akşam aynı saatte yemek yenmesi, yemekten sonra anne ya da baba ile oyun saati, kitap okuma, kişisel temizlik ve uyku gibi rutinleri olan çocuklar çok daha özgüvenli ve planlı olurlar. Bu düzene alışan çocuk sizin ona söylemenize gerek dahi kalmadan tüm işlerini planlı bir şekilde yapabilecek kabiliyette olacaktır.

Çocuğunuzla doğru iletişim kurma yolculuğunda en çok ihtiyaç duyacağınız şey şüphesiz ki sabır olacak. Unutmayın ki hiçbir şey emek vermeden, hızlıca olmuyor. Bu yolda sakin ve sabırlı olmaya özen gösterin. Çocuğunuzu kesinlikle farklı çocuklar ile kıyaslamayın. Her çocuk özeldir ve her çocuğun iletişim kurma sürecini benimsemesi diğerinden farklıdır.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek ve çocuğunuzu yaratıcılığını geliştirme konusunda farklı fikirler için Çocukların Yaratıcılığını Geliştirme Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.