Çocuğum Yalan Söylüyor! Peki Neden?

Ebeveynler, çocukları her yönden mükemmel yetiştirmek için oldukça mücadele etseler de bazen çocuklar istenilmeyen olumsuz davranışlar gerçekleştirebilir. Birçok ebeveyn bu davranışları fark ettiğinde paniğe kapılır ve bu durumu büyük bir üzüntüyle karşılar. Çocuğun yalan söylediğini fark etmek de bunlardan biridir.

Cwwtoysblog olarak bu yazımızda, yalan çeşitlerini inceleyeceğiz.

Öncelikle çocuklar yalan söylediğinde genellikle karşı tarafı aldatma gibi bir niyet içerisinde olmazlar. Çocuğunuz yalan söylemeyi alışkanlık haline getirdiyse bunun altında yatan bir sebep vardır. Ebeveyn olarak yapmanız gereken şey bu sebebin ne olduğunu anlamak ve ona göre çözüm yolları düşünmektir.

Hayal mi Yalan mı?

Çocuklar özellikle 3 yaş öncesi dönemde, gerçek ve hayal farkını yapamayabilirler. Hayal dünyaları bu dönemde çok geniştir ve aslında hayallerle de birçok şey öğrenir ve keşfederler. Hal böyle gerçekte yaşanmamış ilginç olaylardan bahsedebilirler. Bu davranış, çocuğunuz büyüdükçe düzelecektir.

Bu durumu fark ettiğinizde, onu yalan söylemekle suçlamak yerine onunla daha fazla zaman geçirin ve anlayacağı bir dille hayal dünyası ve gerçek dünya arasındaki farklardan bahsedin.

İlgi İhtiyacını İfade Etme Yöntemi Olarak Yalan

Çocuklar ebeveynlerinin onunla yeterince ilgilenmediğini düşündüğünde, yoğun olarak ilgiye ihtiyacı olduklarını anlatmaya çalışırlar. Özellikle 3-5 yaş aralığındaki bir çocuk ailesini karşısına alıp direkt “Benimle ilgilenmenize ihtiyacım var. Kendimi yalnız hissediyorum.” diyemeyeceği için, “Ateşim çıktı.” diyebilir. Çünkü daha önce ateşlendiğinde kendisiyle nasıl ilgilenildiğinin farkındadır. Burada da çocuğun amacı yalan söylemekten ziyade kendisiyle ilgilenilmesini sağlamaktır.

Sorumluluklardan Kurtulma Yöntemi Olarak Yalan

Çocuğunuzun o gün odasını düzenlemesi, size herhangi bir konuda yardım etmesi ya da okula gitmesi gerekiyorsa ve bunları yapmak istemiyorsa yalan yöntemine başvurur. Sorumluluktan kaçmak için yalan söylemek yetişkinlerin de sık sık başvurdukları bir yöntemdir. Bu davranış şekli düzeltilmezse çocuğunuzun karakterini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocuğunuz okula gitmesi gerektiği bir sabah hasta olduğunu söylüyor ya da ağlıyorsa, okulda canını sıkan ve kendisini kötü hissettiren bir sorun yaşamış olabilir. Ya da akran zorbalığına maruz kalıyor da olabilir. Böyle durumlarda sorunun kaynağını öğrenmeli ve bu sorundan kaçması yerine ona bu sorunu çözmesi için yardımcı olabileceğinizi hissettirmelisiniz.

Patolojik Yalanlar

Bu tür yalanlar, çocukların bir şeyi reddetmek istemesi ve o şeyi tamamen yok sayması gibi sebeplerle ortaya çıkabilen ve amacı olmadan, gereksiz yere söylenen yalanlardır.

Hiperaktif çocuklarda patolojik yalan söyleme davranışı gözlemlenebilir. Çünkü hiperaktif çocuklar, genellikle düşünmeden hareket eder ve konuşur. Yani yalan söyleseler de o an söylenilen yalan herhangi bir durumu idare etmek ya da karşıdaki kişiyi kandırmak amacı taşımaz.

Korkudan Kaynaklı Yalanlar

Çocuklar bazen, herhangi bir yanlış davranışlarında yetişkinlerin kendisine tepki göstermesinden çekinirler ve bir nevi kendilerini korumak için yalana başvururlar. Bunu fark ettiğinizde, çocuğunuza neden yalan söylediğini sormak yerine, kendinize bu davranışın altında ne yattığını sormalısınız. Bu sorunuzun cevabını bulduğunuzda, çocuğunuza olan davranış şeklinizi değiştirebilme fırsatınız olur.

Çocuklarınızın yalan söylediğini fark ettiğinizde, bu davranışı düzeltmek için mücadele etmek ve çocuğunuzun bu alışkanlığını değiştirmek sizin elinizde!