Bebeğinize Bol Bol Şarkı Söyleyin

Bebekler, sık sık kendilerini güvende ve huzurlu hissetme ihtiyacı hisseder. Bunun için de ebeveynlerinin ilgilerinin üzerlerinde olmasından hoşlanırlar.

Bebeklerde şarkıların etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılan deneyler de bebekler üzerinde özellikle tanıdık şarkıların oldukça olumlu etkileri olduğunu doğruluyor.

Cwwtoysblog olarak bu yazımızda şarkıların bebekler için önemini ele aldık.

Bebeğiniz, Sizin Sesinizi Tanıyor

Araştırmalar, bebeklerin görüntülerden önce seslere karşı duyarlılıkları olduğunu gösteriyor. Yani bebeğiniz, sizin yüzünüzden önce sesinizi tanıyor diyebiliriz.  Mutlu olduğunda, ağladığında ya da uykuya geçerken, bebeğinize şarkılara söyleyerek kendisini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bilim, bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminde müziğin çok etkisi olduğunu kanıtlıyor. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren onunla iletişim kurma yöntemi olarak şarkıların gücünden faydalanabilirsiniz.

Bebeğinize Sık Sık Hoşlandığı Şarkıları Söyleyin

Mutsuz bir bebeğe tanıdık şarkılar söylemek, alışılmadık şarkılardan veya anlamsız konuşmalardan çok daha fazla rahatlık getirir. Bu nedenle bebeklere şarkı söylemek ebeveyn-çocuk ilişkisinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Birlikte söylenen tanıdık şarkılardan oluşan bir repertuar, sıkıntılı anlarda rahatlık kaynağı olabilir.

Kanada’da yapılan deneyde 8 ile 10 ay arasındaki bebekleri, görünürde kimsenin olmadığı ve bebeklerin kendilerini stresli hissedebilecekleri bir ortama aldılar. Bebeklerin bir bölümüne; daha önceden kaydedilmiş şarkılar, diğer bölümüne ise konuşma kayıtları dinletildi.  Dinletilen şarkılar farklı dillerdeydi ancak bu şarkıların sözlerinin ritmik olmasına dikkat edilmişti.

Gözlemciler, bebeklerin hangi şarkıları dinlediğini bilmiyordu ve bebeklerin mimiklerini incelediklerinde; şarkı dinleyen bebeklerin, konuşma dinletilen bebeklere göre 2 kat daha sakin kaldıkları ortaya çıktı.

Şarkılar, Bebekleri Sakinleştiriyor

Deney süresince bebeklerin ilgilerini dağıtabilecek herhangi bir obje ya da kişi yoktu. Yani ortamda müzik ya da konuşma dışında biruyarıcı bulunmuyordu. Normal şartlarda hiç uyarıcının olmadığı ortamda sıkılmaları ve ağlamaları gereken bebekler, daha önce hiç duymadıkları farklı dillerdeki ritmik müzik sesleriyle yaklaşık 9 dakika sakin kalabildiler. Bu durum, müziğin bebeklerdeki stresi aldığını ve bebeklere huzur verdiğini gösteriyor.

Şarkıların Gücünden Faydalanın

Bebekleri uyuturken ninni söylemek, her kültürde vardır. Bu ninnilerin dilleri fark etmeksizin bebekler üzerinde ortak bir etkileri olduğu söylenebilir. Ninni sesiyle bebekler genellikle rahatlıkla uykuya geçerler ve kendilerini güvende hissederler ancak bebeklerin hayatındaki müzik ihtiyacı ninnilerle sınırlı kalmamalıdır.

Bebeğinize, hem sizin hem de onun enerjisini arttıracak, neşeli ve hareketli şarkılardan oluşan bir repertuar hazırlayabilir ve bu repertuarı günlük hayatta sık sık söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz dillenmeye başladığında bu şarkıları söylediğini ve bundan çok keyif aldığını fark edebilirsiniz.

Müzik, bebeklerin çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde daha sosyal bireyler olmaları ve kendilerine daha çok güvenmelerinde oldukça etkili olabiliyor.

Cwwtoys ailesi olarak, bebeğinize ve size keyifli zamanlar dileriz.