Çocuklarımızın uzun süre evde kaldığı; okuldan, arkadaşlarından ve parklardan uzak oldukları pandemi dönemi, normalleşme süreci ile devam ediyor. Bugünlerde çoğu aile sosyal mesafeyi koruyarak çocuklarının yaz mevsiminin tadını çıkarmasını sağlamaya çalışıyor. Bu noktada, sakin tatil beldeleri bir seçenek olurken, tatile gitme imkanı olmayanlar da şehirde yaz mevsimini yaşayabilecekleri yerleri tercih ediyor.

Yaz mevsimi ve sıcak hava mükemmel olsa da maalesef aşırı sıcakta kalmak hem bizler hem de çocuklar için sağlık açısından sorun oluşturabiliyor.

Peki bu sorunlarla baş edebilmek için ne gibi önlemler alınabilir? Cwwtoys olarak bu yazımızda çocuğunuzu yaz sıcaklarından korumak için size yardımcı olabilecek bazı öneriler derledik.

Öğle Sıcağından Kaçının

Özellikle öğle sıcağının sağlık açısından çok zararlı olduğu bilinse de bazen anne – babalar oyuna dalmış çocukları dışarıdan uzak tutma konusunda sorun yaşayabiliyor. 10:00 – 15:00 arası çocuklarınızın dışarıda olmasına engel olmalısınız. Özellikle açık tenli çocuklar bu saatlerde direkt açıyla gelen güneşin olumsuz etkileri sebebiyle hastalanabiliyor ve tenlerinde yanıklar oluşabiliyor. Çocuğunuzla gündüz dışarı çıkmadan önce bu konuyla ilgili konuşabilir, ona güneşin zararlı etkilerini anlatan animasyonlar izletebilirsiniz.

Böylece çocuğunuz sizin onu korumaya çalışma nedeninizi bildiği için dışarıda kalmak konusunda ısrarcı davranmayabilir. Unutmayın ki birisi size herhangi bir şeyi yapmamanızı söylediğinde bunun nedenini bilmek istersiniz.

Yüksek Faktörlü Güneş Kremleri Kullanın

Çocukların tenleri güneşe karşı oldukça hassastır. Bu nedenle kesinlikle güvendiğiniz markaların yüksek faktörlü ve suya dayanıklı güneş kremlerini kullanın. Belirli aralıklarla güneş kremini yenilemeyi unutmayın.

Böylece güneş yanıklarına karşı tedbir alarak, çocuğunuzda oluşabilecek cilt hastalıklarını önlemiş olursunuz.

Çocuklarınızın Sıvı Tüketimini Arttırın

Sıcak havaların etkisiyle çocuklar normalden çok daha fazla terlemeye başlar. Bu da vücutta ciddi bir sıvı kaybına sebep olur. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzun dışarıda olduğu zamanlarda sıvı tüketmesini sağlayın. Asitli içeceklerden ziyade; su, kendinizin sıktığı doğal meyve suyu, soğuk süt gibi içecekler tercih edebilirsiniz.

Kıyafet Seçimine Dikkat

Güneşin yakıcı etkisini azaltmak için yaz aylarında mümkün olduğunca açık renk ve ince kıyafetler tercih etmenizi öneririz. Çocuğunuz sahilde oynarken dahi mayosunun üzerine ince bir t-shirt giydirerek güneş ışınlarına daha az maruz kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şapka ve güneş gözlüğü ikilisini de yaz ayları boyunca hayatınızdan eksik etmemenizi öneririz.

Hafif ve Doyurucu Yaz Beslenmesi

Sıcak havalarda çok yağlı ve et ağırlıklı yemek seçimleri çocuğunuzun midesini rahatsız edebilir. Bu nedenle hafif meyve ara öğünleri, zeytinyağlı sebze yemekleri, çocuğunuzun sevebileceği salatalar ve yoğurt gibi besinlerle hem çocuğunuzun enerjisini koruyabilir hem de ferahlamasını sağlayabilirsiniz.

Cwwtoys olarak sosyal mesafeyi koruduğunuz ve yeni normalleşme sürecinde tedbirlere uyduğunuz keyifli, güzel bir yaz dileriz.