Havalar yavaş yavaş ısınmaya ve bahar kendini hissettirmeye başladı. Bahar ayı içimize enerji doldursa da aslında hastalıklara yakalanma açısından oldukça riskli bir dönem.

Peki bahar hastalıklarına karşı çocukları nasıl koruyacağız? 

Baharda; hava değişimi, virüsler, polenler gibi birçok sebep hastalıklara sebep olabiliyor ancak bu süreçte alabileceğiniz basit ve etkili önlemler ile çocuğunuzu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Öncelikle, yazın müjdesi baharın çocuklar açısından “Hastalık mevsimi” olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız ve bu süreci göz ardı etmeden önlem almaya başlamalısınız.

Terlemeye Karşı Tedbir Alın

Ter, birçok hastalığın sebebidir. Bahar ayları genel olarak nasıl giyinileceğine karar vermekte güçlük çekilen bir dönemdir. Hava sıcakken birden soğuğa dönebilir. Çocuğunuza kıyafet giydirirken terleten kıyafetleri tercih etmeyin ve yanınızda her zaman çocuğun terleme ihtimaline karşı kıyafet taşıyın.

Çocuk, El Yıkamayı Alışkanlık Haline Getirmeli

El yıkamak, hayatın her döneminde hastalıklara karşı alınabilecek en basit ve en etkili yöntemdir. Çocuğunuzun sabah uyandığı gibi güne elini yüzünü yıkayarak başlamasını sağlayın. Aynı şekilde okuldan eve geldiği gibi de çocuğunuzun ilk yapması gereken şey ellerini yıkamak olmalı. Özellikle okul çağındaki çocuklar, kalabalık ve hastalık ihtimalinin yüksek olduğu ortamlardan eve geldiklerinde, evde bulunan ufak kardeşleri için büyük tehdit oluşturur. Bu durumda hastalığı engellemek için, çocuklara ellerini yıkamaları gerektiği sık sık hatırlatılmalıdır.

Yoğurt ve Kefir Hastalıklardan Koruyor!

Çocuklar aslında her dönem dengeli ve doğru beslenmelidir. Büyüme çağındaki çocuğun dengeli beslenmesi çocuğun sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Yoğurt ve kefir gibi besinler, başta ishal olmak üzere pek çok enfeksiyon hastalığından korunmayı sağlar.

Besin değeri çok yüksek olan kefir; bağışıklık sistemine, kemik sağlığına iyi gelir ve sindirim sistemini düzenler.

Güneş, D Vitamini Deposu

D vitamini enfeksiyonlardan korunmayı sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Güneşli havalar, çocuklar için bir motivasyon sebebidir. Çocuklar güneşle birlikte hem ruhen hem de bedenen yenilenirler. Özellikle bahar aylarında çocuğunuzu günde en az yarım saat güneşe çıkarmanı tavsiye ederiz.

Ufak bir hatırlatma: çocuğunuzu güneşe çıkarırken güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Alışveriş Merkezi Yerine Park

AVM’ler hastalıkların yayılması için elverişli ortamlardır. Havaların güzel ve parkların cıvıl cıvıl olduğu dönemlerde çocuklarınızı AVM yerine açık havaya çıkarın. Temiz hava çocuklarınızı yenilemeye yardımcı olacak.

Evde Bahar Temizliği

Ev tozları, düşündüğümüzden daha tehlikeli olabiliyor. Bahar aylarında ev tozlarına karşı daha dikkatli olun. Evinizi bol bol temizleyin. Yeni polenlere karşı da evinizi havalandırırken dikkatli olun. Özellikle çocuğunuzun polen alerjisi varsa bu dönemde mümkün olduğunca dışarıda zaman geçirmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Egzersiz Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor!

Temiz havada yürüyüş, parkta oynama, bisiklete binme gibi aktiviteler çocuğunuzu hem ruhen dinlendirecek hem de bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Çocuğunuzu mutlaka bu tarz aktivitelere yönlendirin ancak terleyip terlemediğini de sık sık kontrol edin ve önlem olarak yanınızda yedek kıyafet taşımayı ihmal etmeyin.

Unutmayın ki önlem almak, hastalık riskini düşürür. Cwwtoys olarak, çocuğunuza ve size sağlıklı ve bol eğlenceli bir ilkbahar dileriz.