Çocuğum Tırnaklarını Yiyor!

Son günlerde çok sık bahsedilen davranış bozukluklarından biri olan tırnak yeme hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebiliyor. Ebeveynler, çocuklarının tırnak yediğini fark ettiğinde sadece çocuğu uyarmak yerine bu sorunun kökenine inmeli ve çocuğun nasıl bir psikolojide olduğunu gözlemlemelidir.

Cwwtoysblog olarak bu yazımızda, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini inceledik.

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Tırnak yeme davranışının kökeninde; stres, kaygı, çocuğun kendini değersiz hissetmesi, üzüntü hissetmesi ya da dikkat çekmek istemesi olabilir ancak çocuklar sadece bu sebeplerden tırnak yemez. Bazen meraktan, can sıkıntısından hatta tırnak yiyen birini gördükleri için onu taklit etme isteklerinden kaynaklı da tırnak yiyebilirler.

Örneğin; çocuğunuz ona sesinizi yükselttiğinizde, arkadaşları onu herhangi bir oyunda aralarına almadığında ya da yeni bir ortama girdiğinde tırnak yiyorsa bunun sebebi stres ve kaygıdır. Bu noktada, çocuğunuzu rahatlatmak ve bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlamak onun ebeveyni olarak sizin görevinizdir.

Çünkü çocuk bu alışkanlığından vazgeçmedikçe daha çok içe kapanır, mutsuz, güçsüz hisseder ve hırçınlaşır.

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzda bu alışkanlığı fark ettiğinizde, ona kızmaktan ya da aşırı tepki vermekten kesinlikle kaçınmalısınız. Bu çocuğu daha da ürkütecek ve strese sokacaktır.

Bunun yerine, bu davranışın sebebinin ne olabileceği üzerine gözlem yapmak ve bu davranışı eleştirmek yerine çocuğunuzla daha fazla zaman geçirmek çok daha etkili olacaktır.

“Sen tırnaklarını mı yiyorsun?”, “Neden tırnaklarını yiyorsun?” gibi soruları çocuğunuza direkt sormanız ona kendini kötü hissettirir ancak onunla zaman geçirmek, hayatıyla ilgili sorular sormak ve hayatındaki sorunları tespit ederek bu sorunları çözmek için ona yardımcı olmak belki de çocuğunuz ile tırnak yeme üzerine hiç konuşmadan bu sorunun hallolmasını sağlayabilir.

Bu alışkanlığın devam ettiğini gözlemliyorsanız, birlikte çocuğun elini meşgul edecek aktiviteler yapabilirsiniz. Bu onu oyalayacak ve iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Hatta çocuğunuzun yanında tırnak bakımı yapabilir ve ona da birlikte tırnak bakımı yapmayı teklif edebilirsiniz. Haftada bir ikiniz tırnak bakımı seansları düzenleyebilir ve bu rutini eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Tırnaklarının bakımlı ve güzel görünmesi çocuğunuzun hoşuna gidebilir ve bu da özgüvenini yükselterek tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmesini sağlayabilir.

Çocuğunuz hala tırnak yemeye devam ediyorsa, tırnak yediği zamanları ve durumları tespit edebilir ve buradan hareketle sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz ancak sorunu tam olarak tespit edemiyorsanız bir uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.