Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde birçok ebeveyn çocuklarını mümkün olduğunca evden dışarı çıkarmamaya özen gösteriyor. Alınan tedbirler kapsamında çocukların da dışarıda minimum zaman geçirmesi gereken bu zamanlarda dışarıda geçirilen her bir dakikanın iyi ve keyifli geçirilmesi çocuklar için oldukça önemli.

Çocukların eğlenebildiği ve enerjilerini atabildiği alanlardan olan oyun parkları, bu süreçtezaman geçirmek için en ideal olan yerlerin başında geliyor. Oyun parklarının açık havada olması, hastalık riskini azaltırken bir yandan da çocukların oksijen almalarını sağlıyor.

Peki çocukların çok sevdiği oyun parkları onlar için yeterince güvenli mi ve ebeveynler oyun parklarını daha güvenli bir hale getirmek için neler yapabilir? Cwwtoys olarak bu yazımızda oyun parklarında güvenliği sağlamak üzerine bilgileri derledik.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Oyun parkı ekipmanları açık havada olduğundan, hava durumundan etkilenirler. Örneğin metal ve alüminyum ekipmanlar özellikle sıcak havalarda çocuğunuzun derisine zarar verecek kadar çok ısınabilir. Aynı şekilde yağmurlu havalarda da bazı ekipmanlar çok kaygan bir hale gelebilir. Hava durumunu bilmeniz, oyun ekipmanları hakkında da fikir yürütmenizi sağlar.

Çocuğunuzu Rahat Giydirin

Çocuğunuzu oyun parkına götürmek amacıyla evden çıkıyorsanız, çocuğunuzun kıyafeti de bu amaca uygun olmalıdır.  Özellikle çocuğun üzerine oturmayan ve bir yerlere takılma ihtimali olan kıyafetler çocuğunuzun yaralanmasına sebep olabilir. Oyun alanında rahat ve üzerine oturan kıyafetler giymesi çocuğun rahat hareket etmesine yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuzun atkısı, şapkası varsa oyun alanında bu tarz kıyafetleri ondan almanız daha güvenli olacaktır.

Oyun Parkına Gitmeden Önce Kuralları Belirleyin

Çocuğunuz oyun parkında çoğu zaman farklı çocuklarla zaman geçirecek ve yeni arkadaşlıklar kuracaktır. Bu noktada diğer çocuklarla nasıl iletişim kurması gerektiği, oyun ekipmanlarını kullanırken kendi sırasını beklemesinin önemi ya da diğer çocukları itmek gibi davranışlarda bulunmaması gerektiği hakkında onu uyarın.

Çocuğunuz oyun parkına geldiğinde de kurallara uyup uymadığını denetleyin ve olumlu davranışlarını mutlaka takdir edin.

Oyun Alanını Denetleyin

Çocuğunuz, oyun alanında zaman geçirmeye başlamadan önce, alanı kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü çocuğunuz odağı sadece parktaki oyuncaklar olacağından tehlikeleri fark etmemesi yüksek bir ihtimaldir. Bu sebeple siz, oyun alanının yüzeyini inceleyebilir, yüzeyde çocuklara zarar verme ihtimali olan cam kırıkları, sivri taş vb. olmadığından emin olabilirsiniz.

Çocuklar oyun alanlarında çok eğlenseler de birçok kez düşebilirler. Bu düşmelerde yara almamaları çok önemlidir. Oyun materyallerinden düşme ihtimalinde çocuğunuzun güvende kalmasını sağlayacak ve düşmenin etkisini azaltacak bir zemin olup olmadığını denetleyin. Burada yumuşak bir zeminin olması düşmenin etkisini azaltacaktır.

Parktaki oyun materyallerinin işlevlerini tam olarak yerine getirmesi gerekir. Parkta bulunan bir salıncağın vidasının gevşemiş olması, çocuğunuzun ciddi yara almasına sebep olabilir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için çocuğunuz oynamaya başlamadan önce, park alanındaki oyuncakları inceleyin. Sorun olduğunu fark ettiğiniz bir oyuncak olursa bununla ilgili belediye yetkilileri ya da parkta bulunan güvenlik ekipleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Çocuğun Yaşına Uygun Oyun Platformu Seçimi

Oyun parklarında, birçok farklı alan bulunur ve bu alanlar her yaş grubu çocuk için uygun değildir. Henüz tek başına merdiven çıkamayacak kadar küçük olan bir çocuğun kaydırağa tırmanması ciddi sorun teşkil edebilir. Oyun alanlarında, ekipman için önerilen yaş aralığını gösteren işaretleri mutlaka dikkate alın.

Çocuğunuza Sık Sık Müdahale Etmeyin Ancak Onu İzleyin 

Çocuğunuzu oyun parklarında güvende tutmanın en etkili yöntemi onu sürekli izlemenizdir. Onu bir anda gözden kaçırmanız dahisorun yaşanmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun sürekli yanında olmanız onun iyi zaman geçirmesine engel olabilir ancak herhangi bir aksilikte hemen müdahale edebilecek mesafede olmanız onun güvende kalmasına yardımcı olur.