Bebeğimin Diş Çıkaracağını Nasıl Anlarım?

Bebeklerin diş çıkarma süreci, birçok ebeveyni oldukça korkutan bir dönemdir. Bebeğiniz diş çıkarırken biraz zorlanabilirsiniz ancak bebeğinizin dişleri tamamlandığında ve artık yiyecekleri kolayca parçalayabildiğinde buna değdiğini göreceksiniz.

Cwwtoys olarak bu yazımızda, bebeklerde diş çıkarmanın ne zaman başladığını, ilk hangi dişlerin çıktığını, bebeğiniz diş çıkarırken ona nasıl yardımcı olabileceğinizi ele aldık.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekler aslında ilk dişiyle birlikte doğar ancak bu diş henüz damaktan dışarı çıkmamıştır yani görmeniz mümkün değildir. Bazen bebekler doğduğunda ağızlarında tek diş olabilir ancak bu oldukça az karşılaşılan bir durumdur.

Bebeklerin İlk Hangi Dişi Çıkar?

Her bebeğin gelişimi kendine özeldir. Bazı bebekler erken konuşurken, bazıları geç konuşur ya da bazı bebekler 11 aylık yürürken bazılarının yürümesi bir buçuk yaşını bulabilir. Diş çıkarma süreci de böyledir. Öncelikle bebeğinizin gelişimini farklı bebeklerle kıyaslamamalısınız. Bazı bebekler 4 aylıkken diş çıkarırken bazıları 1 yaşına geldiğinde hala diş çıkarmamış olabilir. Genelde iki buçuk yaşına kadar bebekler 20 diş çıkarmış olurlar.

Diş çıkaran bebeklerin dişlerinin sırası değişebilse de genel olarak bu sırada çıkar:

  • 6 aya kadar: üst ve altta orta iki diş
  • 8 aya kadar: Toplam sekiz diş
  • 10-14 aylık dönem: İlk öğütücü dişler
  • 18 aya kadar: Göz dişi
  • 2-2.5 yıla kadar: İkinci öğütücü dişler

Bebeğinizin diş çıkarma dönemi zorlu geçiyor ve sık sık rahatsızlanıyorsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bebeğiniz Geç Diş Çıkartırsa Endişelenmeyin

Bebekler genelde ilk yaşına kadar diş çıkarmaya başlamış olur ancak bazen diş çıkarma süreci biraz gecikebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda endişelenmemelisiniz. Bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse ve henüz diş çıkarmadıysa diş doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Doktorunuz gerekli kontrolleri sağlayıp diş yolunda diş olup olmadığı konusunda size bilgi verecektir.

Bebeğiniz Diş Çıkarırken Ona Destek Olmalısınız

Bebekler maalesef dişleri acıdığında bunu sizinle paylaşamaz ancak siz bebeğinizi gözlemleyerek onu anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin ağzından aşırı salya akışı oluyorsa, bulduğu her objeyi ağzına götürmek ve çiğnemek istiyorsa ve yanakları kızarıyorsa diş çıkarma süreci başlamıştır.

  • Bebeğinize güvenli dişlikler verebilirsiniz. Cwwtoys dişlikler, %100 kayın ağacında üretilmiştir ve tamamen doğaldır. Bebeğiniz Cwwtoys dişlikler ile diş çıkarma dönemini sağlıklı ve eğlenceli bir şekilde geçirebilir.
  • Bebeğinizin çenesinin kuru olduğundan emin olun. Bunun için sık sık önlük değiştirebilir ve bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek peçetelerden faydalanabilirsiniz.
  • Diş çıkarma sürecini daha rahat geçirmek için doktor kontrolünde ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin inci gibi dişleriyle bol bol gülümsediği, keyifli zamanlar dileriz.