Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Nasıl Oluşturulur?

Sorumluluk, erken yaşlarda kazanılması gereken ve hayatımızda başarı, mutluluk, sağlam ilişki kurma, kendimizi iyi hissetme gibi birçok konuyu etkileyen bir alışkanlıktır.

Her anne baba, çocuğunun sorumluluk sahibi olmasını ister ancak çocuklara sorumluluk verilmesi gereken durumların çoğunda, çocuğun bu görevi yerine getiremeyecek kadar küçük olduğunu düşünmek gibi bir yanılsamaya kapılırlar. Bu da çocuğun yapması gereken görevleri anne ya da babanın yapması ve çocuğun gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesi anlamına gelir.

Çocuğunuz yerine bir şeyler yaptığınızda ona iyilik yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak bu durum çocuğunuz bir yetişkin olduğunda hem sizin hem de onun için ciddi bir sorun oluşturabilir.

Bu sebeple çocuğunuza yaşına ve gelişimine uygun sorumluluklar vermeli ve çocuğunuz bu sorumlulukları yerine getirirken sadece gerekli durumlarda ona yardımcı olmalısınız.

Cwwtoys olarak bu yazımızda çocuklarda sorumluluk bilincinin kazanılmasına yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri derledik.

Çocuğunuzun Gelişimlerine Uygun Sorumlulukları Belirleyin

Öncelikle çocuğunuzu korumak ile onun sorumluluklarını üstlenmek arasında ciddi bir fark vardır. Örneğin; çocuğunuz kendi başına giyinebiliyor ve yemeğini yiyebiliyorsa, onun bu işlerini yapmak konusunda ısrarcı davranmayın. Bu durumda çocuk, kendisini yetersiz hissedebilir ve siz olmadan hiçbir işini yapamaz hale gelebilir. Bu, çocuğunuzu hayat boyu etkileyecek bazı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun fiziksel ve duygusal gelişimini takip edip gelişimine uygun sorumluluklar vermelisiniz. Çocuğunuz oyuncaklarını tek başına toplayabilecek yaşa geldiğinde bu onun sorumluluğu olmalıdır. Aynı şekilde kıyafetlerini giyebildiğinde ve yemeğini yiyebildiğinde de bu tarz ihtiyaçlarını kendisi karşılamalıdır.  Aksi takdirde hem çocukluğunda hem de yetişkinliğinde size bağımlı ve sorumluluk bilinci olmayan bir birey olabilir.

Sorumluluk Kazanımı Zaman Alır

Çocuklarınıza sorumluluk kazandırmaya çalışırken her şeyin bir anda olmasını beklemek hem sizi hem de çocuğunuzu yıpratır. Bu sebeple, çocuğunuzun öğrenme yolculuğunda onun yanında olun ve onu destekleyin. Örneğin; oyuncaklarını kendisinin toplamasını istediğinizde buna itiraz ederse, ailede herkesin sorumlulukları olduğunu ve oyuncaklarını toplayarak kendi sorumluluğunu yerine getirdiğini sakin bir şekilde ona anlatabilirsiniz. Oyuncaklarını topladığında, çocuğunuzu tebrik edebilir ve ufak ödüller verebilirsiniz. İlk zamanlarda itiraz ettiğinde de ona yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar başardıklarını ve çevreden takdir gördüklerini fark ettikçe, sorumluluklarını yerine getirme konusunda çok daha istekli olacaklardır.

Çocuğunuza Model Olun

Ebeveynlerinin evde üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirdiklerini gözlemleyen çocuklar, sorumluluk almaya çok daha hevesli olur. Örneğin; akşam yemeği sonrası anne ve babanın masayı topladığını, mutfakta bulaşık yerleştirdiklerini gözlemleyen çocuk, sorumluluk alma sürecini daha hızlı öğrenir.

Çocuğunuzu İyi Tanıyın

Çocuğunuzu tanımak ve sevdiği şeyler hakkında fikir sahibi olmak, ona sorumluluk aşılamanızı kolaylaştırır. Örneğin; çocuğunuzun yemeklere karşı bir ilgisi olduğunu fark ediyorsanız gelişimine uygun olarak mutfakta zaman geçirmesine izin verebilirsiniz. Arkadaşları kahvaltıya geldiğinde onlar için omlet hazırlamak ya da siz kek çırparken size yardım etmek gibi ufak görevler çocuğunuzu çok mutlu edebilir.

Çocuğunuzla birlikte keyifli ve sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.