Biz büyükler, sağlıklı büyüme ve gelişme için doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak çocuklar bu farkındalığa sahip değil. Çocuğunuza zorla yemek yedirmek ve yemek yemezse onu cezalandıracağınıza dair konuşmalar yapmak hem ona hem de kendinize zarar vermenize neden olur ve uzun vadede işe yaramaz.

Peki çocuklara yemek yedirmek için ne yapmalı?

Onun Rol Modeli Sizsiniz!

Çocuğunuza sağlıklı beslenmenin önemini ne kadar anlatırsanız anlatın bunu anlamayacaktır. Çocuklar söyleneni uygulamaktan ziyade büyüklerin yaptıklarını taklit ederler. Öncelikle kendi yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve çocuğunuzun yemesini istemediğiniz hiçbir şeyi siz de yemeyin.

Yemek Hazırlarken Ondan Yardım İsteyin

Çocuklar anne ve babalarıyla bir şeyler yapmaktan çok keyif alırlar. Önüne hazır yemek koymaktansa, onun yardımına ihtiyacınız olduğunu söylerseniz kendisini önemli ve işe yarar hissedecektir. Kendi katkısı da olan yemeği ise mutlaka yemek isteyecektir.

Yemeğinizi Yediğiniz Yeri Değiştirmeyin

Birçok ebeveynin klasik taktiği çocuk farklı bir şey ile ilgilenirken ona yemek yedirmektir. Bu çok yanlış bir davranıştır. Sizin için kolay bir yöntem olabilir ama televizyon izlerken ya da oyun oynarken yemek yiyen çocuk doyduğunu anlamıyor. Bu da beraberinde farklı sağlık sorunları getirebilir ve iş obeziteye kadar gidebilir.

Ya da tam tersi çocuk o an televizyona konsantre olduğu için yemek yemeyi istemez ve bu da yeme alışkanlıklarında bozukluklara sebep olur.

Yavaş Yemek Yemesini Sağlayın

Hızlı yemek yemek, yanlış bir alışkanlıktır ve zararlıdır. Çünkü hızlı yemek yerken doyduğunuzu anlayamazsınız ve mideniz gereğinden fazla dolabilir. Bu nedenle ebeveynler olarak yemeğinizi yavaş yavaş yemeli ve çocuğunuza örnek olmalısınız. Unutmayın ki çocuklar her davranışınızı inceliyor ve sizin gibi davranıyor.

Yemeği Ödül ya da Cezaya Dahil Etmeyin

Herhangi bir davranışın sonucunda çocuğa yemek yememe cezası vermek yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Bu durumda çocuğunuz yemeksiz kalmaya karşı bir korku geliştirebilir ve her fırsat bulduğunda karnı aç olmasa bile yemek yer.

Aynı şekilde, yemeği ödül olarak kullandığınızda çocuk normalde sevdiği yemekleri bile yemek istemeyebilir ve sürekli en sevdiği yemeği yemek için ödül almanın yöntemlerini düşünebilir.

Çocuğunuzla Açık Havada Zaman Geçirin

Açık hava, bol oksijen demektir. Çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa belki de karnı acıkmamıştır. Bu durumda yapmanız gereken onun acıkmasını sağlamaktır.

Onu parka götürebilirsiniz ve parkta oyun oynarken ona eşlik edebilirsiniz. Birlikte oyun oynamak çocuğunuzu çok mutlu edecektir.

Çocuğunuzun her anına eşlik etmesi için %100 kayın ağacından üretilen el yapımı Cwwtoys oyuncaklarımızı inceleyebilirsiniz. Doğal yapıları sayesinde çocuğunuzun sağlığı için hiçbir tehdit oluşturmayan Cwwtoys oyuncaklarına minikler bayılıyor!

Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve oyun dolu günler geçirmeniz dileğiyle