Bebekler Neden Her Şeyi Ağzına Götürüyor?

Bebekler dünyaya geldiklerinde aslında çevrelerindeki her şeyi ağızları yoluyla keşfetmeye çalışırlar. Çevrelerindeki objeleri ağızlarına alarak tanımak ve anlamak isterler. Bu süreçte ebeveynler bebeklerinin bu davranışından oldukça rahatsızdırlar. Ancak bunu tek yapan sizin bebeğiniz değil. Bu konuda bebeğinize tepki göstermemelisiniz. Bebek gelişiminin önemli bir parçası olan bu davranış oldukça normaldir ve tabii ki de sonu vardır. 0-2 yaş dönemine Oral dönem denir. Oral dönemde olan çocuk, kendi bedeninin, anne babasının ve çevresindekilerin bedenini, oyuncakları, nesneleri ağız yolu ile tanır.

Bebeklerin El Koordinasyonları Yetişkin Gibi Değildir

Bebekler; uzanma, kavrama, parmak kullanma gibi hareketleri yeterince iyi yapamazlar. Bu yüzden etraflarındaki cisimleri sınıflandırmak için en iyi bildikleri şey ağızlarını kullanmaktır. Ağızları sayesinde cisimlerin; yumuşak, sert, ses çıkaran ya da yenilebilen şeyler olup olmadıklarını cevaplarlar. Nesneleri ağzına götürdüğünde çocuğunuza tepki göstermek yerine, daha olumlu yaklaşmalı ve önlemler almalısınız. Bu süreçte, çocuklarınızın etrafında ufak, yutabileceği ya da parçalayabilecekleri cisimleri bulundurmamalısınız.

Diş Çıkarma Süreci

Ağıza bir şeyler götürme eğilimi diş çıkarma döneminde daha da artar. Çoğalan salya üretimi ve diş etlerinin kabarması diğer diş çıkarma belirtileridir. Özellikle soğuk cisimler dişetlerini rahatlatır. Bu dönemde çocuğunuza dişlik seçerken çok dikkatli davranmalısınız. Cwwtoys dişlikler, %100 kayın ağacından üretilir ve bebeğinizin ilk anlarından kendini fark etmeye başladığı zamana kadar yanındadır. 8 farklı tasarıma sahip dişlikler ile bebeğiniz sağlıklı ve eğlenceli zamanlar geçirecek.

Oyuncak Seçimine Dikkat!

Bebeğinizin her şeyi ağzına götürdüğü bu dönemde, oyuncak seçimi konusunda çok hassas davranmanız gerekiyor. Oyuncaklar küçük veya keskin kenarlı olmamalı ve yeterince sağlam olmalıdır. Çocuk sağlam olmayan oyuncakları kesip parçalayarak bu parçaları yutabilir.

Oyuncaklar, çocuğun zehirlenmesine neden olabilecek boya ve kimyasal maddeler içermemelidir. Piyasadaki plastik ve boya içeren oyuncaklardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Biz çocukların bu hassas döneminde, zarar görmemeleri, sağlıklı ve mutlu oynayabilmeleri amacıyla yola çıkarak Cwwtoys oyuncaklarını ürettik. Oyuncaklarımızın tamamı %100 doğaldır ve kayın ağacından üretilmiştir. Boya ya da kimyasal içermez. Sağlamdır ve parçalara ayrılmaz. Çocuğunuz bu dönemde Cwwtoys oyuncakları ile rahatlıkla ve güvenle oynayabilir.

Çocuğunuz Zararlı Bir Şeyi Ağzına Soktuğunda Paniklemeyin!

Böyle durumlarda panikleyerek, bebeğinizin de korkmasına sebep olursunuz ve bebeğiniz yabancı cismi yanlışlıkla yutabilir. Bunun yerine sakin kalın. Yanına yaklaşarak bebeğinizin ağzındaki cismi yavaşça alın ve onunla birlikte inceleyerek, cismi tanımasına yardımcı olun.

Son olarak bu süreç genellikle bebek 24 aylık olduğunda sona erse de bazı bebeklerde 36. ayı da bulabilir. Gerekli önlemleri alarak bu dönemin hem bebeğiniz hem de sizin için keyifli ve sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlu günler dileriz.