Çocuklarda Kaygı Sorunu

Çocukluk döneminde kaygı, sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Dünyayı yeni keşfeden ve neyi doğru neyin yanlış olduğu konusunda kafası sık sık karışan ya da ebeveynlerini kaybetme gibi korkular yaşayan çocuklarda kaygı sorunu oluşabilir.

Çocuğun hassas, çekingen ya da ürkek olmasının arkasında kaygı yatıyor olabilir. Kaygı oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Kaygı, genetik olabileceği gibi çocuğun çok zaman geçirdiği kişilerin arasında kaygı sorunu olan birisi varsa bu da çocuğun da kaygı geliştirmesine sebep olabilir.

Kaygıyı Görmezden Gelmeyin

Gözlemleriniz sonucu, çocuğunuzda kaygı sorunu olduğunu düşünüyorsanız, bunu görmezden gelmek ya da o an için kısa vadeli çözümler bulmak, sorunun devam etmesine neden olacaktır.

Çoğu aile, kaygı sorunu olduğunu kabul etmenin çocuğu daha da kaygılandıracağından çekinir ve bunun üstünü kapatmaya çalışır. Oysa herhangi bir sorunun üstüne gitmemek ve onu görmezden gelmek, sorunun daha da büyümesine ve ileride hem sizin hem de çocuğunuz için çözülmesi zor bir duruma gelmesine sebep olabilir.

Çocuğunuzda kaygı sorunu olduğunda, öncelikle çocuğunuza yanlış bir his içinde olduğunu hissettirmek yerine onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu hissettirin. Kaygı duyduğunu anlarda “Bunda korkacak ne var?” gibi bir tavırla yaklaşmanız çocuğunuzun kendini kötü ve anlaşılmıyor hissetmesine neden olur. Bunun yerine onu rahatlatmaya çalışın ve korkusunun kaynağını doğru analiz etmek için çabalayın.

Duyu Hassasiyeti Olan Çocuklarda Kaygı Görülebiliyor

Yapılan araştırmalar her 8 çocuktan 1’inin kaygılı olduğunu gösteriyor. Kaygılı çocuklar, her an başına bir olumsuzluk gelecek gibi hisseder ve gene olarak tedirgindirler. Ani bir ses, ortam değişikliği, yeni insanlar, yeni gördükleri herhangi bir obje onları korkutabilir. Böyle durumlarda tamamen sessizleşme, bulunduğu ortamı terk etme, ağlama ya da kıyafet emme gibi tepkiler geliştirebilirler. Kaygılı çocuklarda tırnak yeme, uyurken dış gıcırdatma gibi davranışlar da gözlemlenebilir.

Kaygılı çocuklarda sisteme giren kaygı uzun bir süre devam ettiğinde; bacak ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı, cilt sorunları görülür. Bu tarz sorunlar yaşamadan önce kaygıyı fark etmeniz ve önlem almanız oldukça önemlidir.

Çocuğumda Kaygıyı Azaltmak İçin Neler Yapabilirim?

Kaygı Üzerine Onu Ürkütmeden Konuşun

Çocuğunuzun anlayabileceği bir tonda, kaygı hakkında onunla konuşabilir ve kaygıyı hikayeleştirerek anlatabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz oyuncaklarıyla oynarken siz de oyuna dahil olun ve sevdiği bir oyuncak üzerinden, hikaye anlatmaya başlayın. “Küçük maymun, ağaçlara tırmanmaktan çok hoşlansa da ormanda duyduğu her ses onu korkutur ve kaygılandırırmış. Acaba küçük maymun seslerden neden korkuyor? Senin bir fikrin var mı?” gibi bir ton ile çocuğunuza yaklaşabilirsiniz.

Kaygıyı Oyunlaştırarak Çözün

Ona dönem dönem sizin de bazı şeylerden korktuğunuzu ya da kaygılandığınızı anlatabilirsiniz. Birlikte kaygılarınızdan kurtulmak için, kaygı kutusu yapmayı önerebilirsiniz. Bu kutuya hem siz hem de çocuğunuz kaygı duyduğunuz şeylerin resimlerini çizip atabilirsiniz ve belirli aralıklarla bu kutuyu açıp, içindekiler üstüne konuşabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Yaptırın

Kaygı anında vücut da kendini korumaya alır ve terleme, kaslarda gerginlik, hızlı nefes alıp verme gibi tepkiler verir. Bu durumda vücudu rahatlatmak büyük önem taşır. Çocuğunuza kaygı duyduğu zamanlarda sakin kalması için doğru nefes alıp verme, nefes egzersizleri öğretebilirsiniz.

Kaygı Nesnesi ile Yüzleşmesine Yardımcı Olun

Çocuğunuzu kaygı duyulan nesneden uzaklaştırmak, bir çözüm değildir. Kaygı duyulan nesne ile çocuğunuzu adım adım yaklaştırın ve ondan çekinmemesini sağlayın. Örneğin, çocuğunuz yaşıtları ile zaman geçirmeye çekiniyorsa onu parka götürün ancak yaşıtları ile oynaması için zorlamayın. Kendisi hazır olana kadar parkı, oyuncakları tanısın. Bu süre yarım saat sürebileceği gibi günleri de alabilir. Bu konuda çocuğunuzun üstüne gitmek yerine ona saygı duyduğunuzu hissettirin. Kendini hazır hissettiğinde yaşıtlarıyla harika zaman geçirmeye başlayacaktır.

Cwwtoys olarak, çocukların sağlıkla ve güvenle büyümesini çok önemsiyoruz. Tam da bu sebeple, tüm Cwwtoys oyuncaklarını %100 kayın ağacından üretiyoruz ve çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirmek için pillere ihtiyaçları olmadığını düşünüyoruz. Biliyoruz ki her çocuk kendine özgü harika yeteneklere ve hayal güçlerine sahip!