Neden Aile Toplantısı Yapmalısınız?

Aile, toplumun en küçük yapıtaşıdır ve sağlıklı, mutlu çocuklar yetişmesinde ailelerin yeri oldukça önemlidir. Aileyi, bir arada tutan ve birbirine bağlayarak herkesin sorumluluklarının bilincinde olmasını sağlayan şey ise iletişimdir. Doğru iletişim kurmak, ailedeki her bireyin hayatını kolaylaştırır ve aile içindeki her şeyin daha organize şekilde ilerlemesini sağlar.

Çocuklara ufak yaşlarda aile toplantısı alışkanlığı kazandırmak, önemli bir gerekliliktir. Aile toplantıları sayesinde, herkes ev ile ilgili ayrıntıları bilecek ve sorumluluklarını yerine getirmeyen aile fertlerinin “Bu konudan haberim yoktu.” gibi bahaneler öne sürme ihtimali ortadan kalkacaktır. Bu şekilde herkes görevlerini ve kendisinden ne beklendiğini bilecektir.

Cwwtoys Blog olarak bu yazımızda, aile toplantılarının çocukların gelişimindeki önemini inceledik.

Birey Olma Farkındalığı Kazanır

Çocukların, kendilerini söz hakkı olan bir birey olarak hissetmeleri ve evde onun da görüşlerinin alındığı bir ortamda büyümesi oldukça önemlidir. Örneğin; eve yeni bir koltuk almayı planlıyorsunuz ve bununla alakalı bir aile toplantısı yaptıysanız hangi koltuğun seçileceğine dair mutlaka çocuğunuzun da fikrini sorun ve görüş bildirmesine izin verin.

Birlik Olmanın Gücünü Hisseder

Çocuk, ailenin bir üyesi olma ve ortak karar alma bilinciyle yetiştiğinde ortak iş yapmanın ve sorumluluk almanın önemini erken yaşta fark edecektir. Bu da oyun oynarken, okulda ve ileride iş hayatında sorumluluk bilinciyle hareket eden ve ekip çalışmalarına uyum gösterebilen bir kişilik geliştirmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz, toplumla uyumlu, birlikte çalışmanın değerini bilen, planlama ve problem çözme yetenekleri gelişmiş bir birey olacaktır.

Özgüveni Artar

Aile içinde herhangi bir konu hakkında görüş bildiren, kendisini rahatsız eden ya da mutlu eden meseleleri söz alarak ifade eden çocukların özgüvenleri artar. Sosyal çevrelerinde de kendilerini rahatlıkla ifade edebilen ve etkili iletişim kurabilen bireyler haline gelirler.

Bütçe Yönetimi Hakkında Fikir Sahibi Olur

Ufak yaşlardan itibaren aile toplantılarında yer alan çocuklar, bütçe planlaması ve para yönetimi konularında da erken yaşta farkındalık kazanırlar. Eve alınacak bir eşya hakkında fikir belirten ya da herhangi bir ihtiyacın öncelik sıralamasına göre belirlendiğini fark eden çocuk, hayatını yönetme konusunda çok daha başarılı olacaktır.

Aile Toplantısı Nasıl Yapılır?

  1. Normal bir gün ve saat ayarlayın: Bu, istisna olmaksızın, herkesin ne zaman orada bulunmaları gerektiğini bilmesine yardımcı olacaktır. Her hafta düzenli bir zaman ve gün için her aile ferdi takvimini işaretleyebilir.
  2. Pozitif olun: Ailenizin olumluya odaklanmasına yardımcı olun. Çocuklarınızdan hafta boyunca olan iyi bir şeyi paylaşmalarını isteyin.
  3. Toplantıyı yönetin ancak kontrol etmeyin: Tartışma yolun dışına çıktıkça, ailenizi yönetmeniz ve odaklanmalarını sağlamanız gerekebilir ancak tüm konuşmayı kontrol etmemelisiniz. Toplantıya herkesin kendi düşünce ve fikirleriyle katılmasına izin verin.
  4. Herkese toplantıyı yönetme şansı verin: Liderlik rolü üstlenmek, çocuklarınızın özgüven kazanmalarına yardımcı olacaktır. Her aile üyesinin aile toplantısı gündemini gözden geçirmesine izin verin.
  5. Biraz eğlence katın: Önemli aile meselelerine ek olarak, eğlenceli bir şeyler yapmak ailenizi mutlu edecektir. Toplantılar için eğlenceli bir aile geleneği oluşturun veya sonunda herkesin cevaplaması gereken eğlenceli sorular sorun.
  6. Fikir ayrılığının olması sorun değil: Herkes aynı fikirde olmayacak, ancak bir uzlaşma bulmak herkesin istediği bir şeye sahip olduğunu hissetmesine neden olabilir.

7- Toplantı şablonu hazırlayabilirsiniz: Rutin aile toplantıları düzenlemek, onları eğlenceli hale getirmek ve çocuklarınızı katılmaya teşvik etmek, bir aile bağı oluştururken aynı zamanda güvenlerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Henüz hiç aile toplantısı düzenlemediyseniz, şimdi başlamak için en doğru zaman!