Çocuğum İçin Uzaktan Eğitimi Nasıl Verimli Hale Getirebilirim?

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu pandemi süreci ile hayatımızdaki birçok alanda ciddi değişiklikler ve gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan biri de online eğitim. Son alınan karara göre okullar 2021 yılına kadar kapalı olacak ve bu sürede online eğitime devam edilecek.

Mart ayından bu yana online eğitim ile ilgili gelişmeler yaşansa da çoğu öğrenci için arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak bir şekilde eğitime devam etmek oldukça zorlayıcı oluyor. Özellikle küçük yaş gruplarının ilgisi çok hızlı dağılabiliyor ve online ders saatleri öğrenmenin tam anlamıyla sağlanması kısmında yetersiz kalabiliyor.

Tam da burada ebeveynlere de birçok görev düşüyor. Cwwtoys olarak bu yazımızda online eğitim döneminin çocuklar için daha verimli geçmesini sağlamak amacıyla bazı bilgileri derledik.

Rutinler Oluşturun

Öncelikle içinde bulunduğumuz süreç, olağandışı olsa da çocuklara mümkün olduğunca bunu hissettirmemek büyük önem taşıyor. Evde rutinlerinize devam edin ve çocuğunuz için de rutinler oluşturun. Örneğin her sabah uyandığınız saat, kahvaltınız, gün içinde yaptıklarınız belli olsun. Çocuğunuz rutinler devam ederken kendini daha güvende hissedecektir.

Online Dersi, Takviye Programlar ile Destekleyin

Online derslerde özellikle küçük yaş grubundaki çocukların ilgisi hızlı dağılabiliyor. Ders süreleri de normal okul programlarına göre daha kısa oluyor. Bu durumda sadece online ders, öğrenme sürecinin tamamlanması konusunda tek başına yetersiz kalıyor. Ebeveyn olarak sizlerin de çocuğunuzun öğrenme sürecini tamamlaması ve derslerini pekiştirmesi için harekete geçmeniz gerekiyor. Çocuğunuz ile online derslerinde öğrendikleri üzerine sohbet edin. Ödevleri konusunda ona yardımcı olun ve çocuğunuzun öğretmenlerine de danışarak ilave kaynaklar edinin.

Online Ders Esnasında Çocuğunuza Uygun Ortamı Sağlayın

Online ders, çocuğunuzun sınıf arkadaşları ve öğretmeni ile yürütmesi gereken bir süreçtir. Online ders saatlerinde çocuğunuzu okula gitmiş gibi düşünmelisiniz. Nasıl ki çocuğunuz sınıfındayken kapıyı açıp içeri giremiyorsanız online ders esnasında da çocuğunuzun ve sınıfın mahremiyetine saygı duyun. Çocuğunuz bu şekilde çok daha rahat edecek ve derslerine kolayca konsantre olacaktır.

Ayrıca online ders sırasında çocuğunuza yardım etmeniz onun için daha iyi olmaz. Tam aksine öğretmen – öğrenci diyaloğuna dahil olup sınıfın ders işlemesini olumsuz etkilemiş olursunuz.

Çalışma Alanını Düzenleyin

Online eğitim sürecinde çocuğun dikkat dağınıklığı yaşamaması için, okul ortamına benzer bir alan oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun çalışma masası hem tablet / bilgisayar, hem de ders kitapları için yeterli alanı sağlamalıdır. Masa, duvar vb. yerlerde dikkat dağıtıcı unsurların olmaması, çocuğun ders öncesinde ders ile ilgili kalem, defter, kitap gibi materyallerinin hazır bulunuyor olması derse adapte sürecinde destekleyici olacaktır.

Her Çocuğun Öğrenme Süreci Farklıdır

Her çocuğun kendine has bir öğrenme stili olduğunun farkında olarak, bu süreçte çocuğunuzun öğrenme stilini birlikte keşfedebilirsiniz. Çocukların en hareketli oldukları ve arkadaşları ile zaman geçirmek, dışarıda olmak gibi rutinlerine ara vermek zorunda kaldıkları bu zamanlarda onları motive ve takdir ederek derslerinde daha başarılı olmalarına katkı sağlayabilirsiniz.

Örneğin çocuğunuzun oyun oynayarak daha hızlı öğrendiğini keşfettiyseniz öğrenme sürecini oyun ile destekleyebilirsiniz. Özellikle yeni okuma – yazma öğrenen çocuklarda oyun ile öğrenme yöntemi ile oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz.