Çocuklar, dünyaya geldikleri ilk andan beri düzenli uykuya ihtiyaç duyar. Yeni doğan bebeklerin günün önemli bir kısmını uyuyarak geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Aslında uyku, çocuklar için sadece bir dinlenme aracından ibaret değildir. Büyüklerimizin kullandığı hatta ninnilere dahi konu olan “Uyusun da büyüsün.” deyişi, çocuklar için uykunun önemini oldukça güzel vurgular.

Uzmanlar, uyku esnasında stres hormonunun azalırken, büyüme hormonun salgılandığını söylüyor. Uykuda çocukların vücutları adeta bakıma alınıyor diyebiliriz. Çünkü vücut kendini onarıyor, yeniliyor, bolca protein sentezi yapıyor ve çocuklar yeni güne harika bir enerji ile başlıyor.

Cwwtoysolarak bu yazımızda, düzenli uykunun çocuklar için faydalarını inceledik.

Hafızayı Güçlendirir

Uzun süre uykusuz kaldığınız zamanlarınızı düşünün. Bir süre sonra her şey birbirine karışır. Yaptığınız işte veriminiz düşer. Kendinizi sürekli “Ben ne yapıyordum?” sorusunu sorarken yakalarsınız. Çok kısa bir süre önce düşündüğünüz ya da yaptığınız bir şeyi dahi aklınızda tutmakta zorlanırsınız. Çocuklar için de durum aynıdır. Uyku, hafızayı iyileştirme ve güçlendirme konusunda harika bir araçtır. Çocuklar uyku esnasında adeta yenilenir. Düzenli uyuyan çocukların öğrenme kapasitesi artar ve fiziksel gelişimleri sağlıklı şekilde devam eder.

Depresyon Riskini Azaltır

Günümüzde, okul öncesi dönemde dahi depresyon çok sık karşılaşılan bir sorundur. Hiperaktivite, anksiyete, duygu bozukluğu vb. birçok problemin altında düzensiz uyku yatmaktadır. Çocuklar küçük yaşlarda daha çok uykuya ihtiyaç duyar. Çünkü uyku esnasında büyüme hormonu salgılanır. Yaş büyüdükçe uyku ihtiyacı da azalır. Bu nedenle çocuğun uykuya olan ihtiyacı, yetişkinler ile aynı değildir. Çocuğunuzun kendini yenilemesi ve her güne mutlu başlaması için uyku düzenini oturtması konusunda ona destek olun. Her çocuğun, uykuya dalma süreci farklı işleyebilir. Çocuğunuz uykuya dalmakta zorlanıyorsa bu dönemi kolay hale getirmek için farklı yöntemler deneyin. Mesela ona güzel masallar anlatabilir ya da uyku öncesi klasik müziğin gücünden faydalanabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıklarını Gözden Geçirin

Uyku düzeni için sağlıklı beslenme de çok etkili bir faktördür. Çocukların, besleyici ve sağlıklı bir düzende beslenmeleri, vücutlarında her şeyin yolunda gitmesini ve gece kan şekeri düşmesi, acıkma vb. sebeplerle uykularını bölmemeleri anlamına gelir. Özellikle uyku saatine yakın zamanlarda alınan karbonhidratlar, uyku kalitesinin bozulmasına yol açabilir.

Uyku Saati Belirleyin

Gece uykusu, çocukların gelişimi için büyük önem taşır. Bu sebeple, çocuğunuzun her akşam aynı saatte yatağa girdiğinden emin olun. Erken bebeklik döneminde sağlıklı bir uyku alışkanlığı oturtulan çocuklar genellikle sonraki dönemlerde de uykuya geçişte zorlanmıyor. Bunu sağlamak her zaman kolay ya da mümkün olmayabiliyor ancak çocuğunuzun uyku düzenini hala oturtamadıysanız bir an önce harekete geçmeniz çok faydalı olacaktır.

Çocukların huzur içinde uyuması ve sağlıkla büyümesi dileğiyle.